Každodenní péče

Natahování mechanických hodinek

Strojek s ručním natahováním Automatický strojek

Strojek s ručním natahováním

Automatický strojek

 • Ruční natahování: pro zajištění hladkého chodu hodinek musíte jednoduché mechanické hodinky natahovat denně a v pravidelném čase. Vše, co musíte udělat, je otočit korunku dopředu a dozadu, dokud neucítíte mírný odpor. Abyste předešli poškození mechanismu, hodinky nepřetahujte.
 • Automatické natahování: mechanické samonatahovací hodinky se natahují automaticky samy při nošení na zápěstí. Pokud se vaše hodinky zastaví nebo pokud je delší dobu nebudete nosit, musíte strojek natáhnout ručně tak, že několikrát otočíte korunku dopředu a dozadu.
 • Pro zachování přesnosti hodinek (mezi -2 /+ 20 vteřinami za den) vyžadují mechanické strojky pravidelnou údržbu a kontroly. V porovnání s quartzovými strojky jsou mechanické strojky rovněž mnohem citlivější na různé faktory, jako je například gravitace, fyzické nárazy v důsledku aktivit nositele, magnetismus a změny teploty. Proto našim zákazníkům doporučujeme nechat si strojek zkontrolovat v servisu a znovu seřídit rychlost každých 5 let.
 • Pokud jste majitelem mechanických hodinek, měli byste hodinky nosit 8 až 10 hodin denně, aby se úplně natáhly. Po úplném natažení mají hodinky rezervu energie na 36 až 42 hodin neustálého chodu.

Používání quartzových hodinek

 • Strojek quartzových hodinek je vybaven baterií, proto není třeba hodinky natahovat ručně. Proto je nutné, na rozdíl od mechanického strojku, baterii měnit. Baterie by běžně měla vydržet přibližně 24 měsíců, ale její životnost záleží na řadě faktorů. Například chronograf spotřebuje více energie než chronometr se třemi ručičkami, zvláště když funkce chronografu běží nepřetržitě a nezastaví se při přepnutí do režimu zobrazení času. V tomto případě se životnost baterie sníží na polovinu.
 • U vybraných modelů ukazatel životnosti baterie (EOL) signalizuje, že baterii je nutno během několika dnů vyměnit. Když je baterie slabá, vteřinová ručička stojí v klidu po dobu 4 sekund a pak přeskočí na správný čas – u digitálních displejů bude ukazatel blikat a signalizovat tak, že baterii je nutno vyměnit. Tato indikace bude trvat přibližně týden, poté se ručičky hodinek zastaví.
 • Potřebujete-li vyměnit baterii do vašich hodinek, měli byste je předat autorizovanému prodejci nebo do servisního centra Victorinox Swiss Army. Nesnažte se baterii vyměnit sami. V každém případě je pro zachování záruky a provedení řádné kontroly voděodolnosti důležité, aby opravu hodinek provedlo Autorizované servisní centrum. Předání hodinek neautorizovanému prodejci ruší platnost záruky.

Používání hodinek ve vodě

 • Klasifikace: Hodinky jsou klasifikovány podle jejich stupně voděodolnosti, která se převádí zhruba následovně: 1 metr = 3,28 stop

 • Všechny hodinky Victorinox Swiss Army jsou voděodolné do hloubky mezi 50 a 500 metry. Zkontrolujte detailní údaje na zadní straně pouzdra vašich hodinek Victorinox Swiss Army a pozorně si přečtěte níže uvedenou tabulku voděodolnosti.

 

Tabulka voděodolnosti

Metry

Stopy

ATM

Použití

50 165 5 Vhodné na sprchování nebo plavání v mělké vodě
100 330 10 Vhodné na plavání nebo šnorchlování
500 1650 50 Vhodné na potápění v hluboké vodě

 

 • Voděodolnost vašich hodinek nelze zaručit natrvalo, protože těsnění se mohou opotřebit, korunky nebo tlačítka se mohou oklepat a podnebí nebo teplota se může změnit. Proto doporučujeme nechat si zkontrolovat voděodolnost hodinek každých 18 měsíců v autorizovaném servisním centru Victorinox Swiss Army nebo alespoň pokaždé, když otevřete pouzdro hodinek.
 • Nezapomínejte na to, že tlačítka ani korunka se nesmí pod vodou používat. Zkontrolujte, že tlačítka jsou řádně zatlačena a korunka zašroubována.

Čištění hodinek

 • Aby si hodinky zachovaly atraktivní vzhled, pravidelně čistěte pouzdro a ocelový nebo zlatý náramek ve slabě mýdlové vodě, poté opláchněte v čisté vodě a osušte měkkou tkaninou.
 • K čištění hodinek můžete použít i kartáček na zuby. Dbejte na to, abyste vybrali kartáček s měkkými štětinami a zabránili tak poškrábání pouzdra nebo náramku hodinek.
 • Při čištění koženého pásku jej nejprve opláchněte pod čistou vodou, poté jej odrhněte měkkým kartáčem a malým množstvím mýdla. Otřete jej měkkou tkaninou a nechte uschnout na vzduchu. Vyčištěnou kůži uchovávejte mimo dosah zdroje tepla.

Při nenošení hodinek

 • Uložte hodinky na bezpečném a suchém místě. Abyste se vyhnuli nežádoucím účinkům, doporučujeme uložit hodinky v krabičce Victorinox Swiss Army nebo v měkkém váčku.
 • Pro obnovení původní přesnosti nechte strojek několik dnů běžet.
 • Pokud jste majitelem mechanických hodinek, doporučujeme vám pravidelně je natahovat otočením korunky dopředu a dozadu, dokud neucítíte mírný odpor. Tímto pravidelným natahováním zajistíte plynulý chod hodinek po mnoho let. Dbejte na to, abyste hodinky nepřetáhli.
 • Ciferníky a ručičky hodinek Victorinox Swiss Army jsou opatřeny vrstvou Super-Luminova, který luminiscenci přejímá z denního světla nebo z jakéhokoli zdroje umělého světla. Super-Luminova používá fosforescenci a neobsahuje radioaktivní materiál. Aby byla zajištěna luminiscence ciferníku a ručiček ve tmě nebo v noci, musí být hodinky vystaveny jasnému světlu.
Platební karty